Victorie uriașă pentru România în fața Angliei, la Euro U21

Reprezentativa de fotbal tineret a României a învins, vineri, selecționata Angliei, cu scorul de 4-2, în cel de-al doilea meci al grupei C de la Euro U21. Tricolorii sunt pe primul loc în clasamentul grupei.

Golurile au fost marcate de Puşcaş ’76 (penalti), Ianis Hagi ’85, Coman ’89, ’90+3, pentru România, în timp ce pentru Anglia au înscris Gray ’79 și Abraham ’87.

La primul gol, marcat de Puşcaş dintr-un penalti, arbitrul a acordat lovitura de pedeapsă după consultarea VAR.

În prima repriză, Ivan a ratat o ocazie importantă, trimiţând mingea în bară. De asemenea, în minutul 32, un gol al lui Man a fost anulat pentru poziţie de ofsaid a lui Puşcaş, după consultarea VAR.
Clasamentul grupei C după două etape: 1. România – şase puncte (două jocuri), 2. Franţa – 3 puncte (un joc), 3. Anglia – niciun punct (două jocuri), 4. Croaţia – niciun punct (un joc)

Desfășurarea LIVE a meciului:

FINAL DE MECI

Minutul 90+3: Florinel Coman duce scorul la 4-2 pentru echipa de tineret a României.

Minutul 89: Florinel Coman de la România U21 înscrie cu un șut din afara careului!

Minutul 87: Tammy Abrahame egalează.

Minutul 85: Ianis Hagi înscrie cu un șut din afara careului, România conduce cu 2-1.

Minutul 79: Anglia înscrie prin Demarai Gray.

Minutul 76: George Pușcaș înscrie din penalti, România conduce cu scorul 1-0.

Minutul 75: Arbitrul dictează penalti pentru România, dupăce Jonjoe Kenny a faultat un adversar.

Minutul 61: James Maddison trimite un șut de la distanță, Ionuț Radu respinge balonul în teren.

Minutul 46: S-a reluat partida.

Minutul 45: Pauză

Minutul 41: Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Ianis Hagi de la România U21 i-a pus piedică lui James Maddison

Minutul 39: Pauză de apă. Meciul a fost întrerupt pentru ca jucătorii să se hidrateze.

Minutul 1: Partida a început

Echipa României are aceeaşi formulă de start ca la prima partidă, cu Croaţia, câştigată cu scorul de 4-1.

Anglia: 1. Henderson – 3. Dasilva, 4. Clarke-Salter (c), 12. Kenny, 5. Tomori – 6. Dowell, 17. Barnes, 7. Gray – 18. Mount, 19. Calvert-Lewin, 8. Maddison. Selecţioner: Aidy Boothroyd. Rezerve: 13. Gunn, 22. Woodman, 2. Wan-Bissaka, 9. Solanke, 10. Foden, 11. Sessegnon, 14. Kelly, 15. Konsa, 20. Gibbs-White, 21. Nelson, 23. Abraham

România: 1. Radu (c) – 6. Manea, 5. Nedelcearu, 4. Paşcanu, 3. Ştefan – 21. Băluţă, 17. Cicâldău – 8. Man, 10. Hagi, 19. Ivan – 9. Puşcaş. Selecţioner: Mirel Rădoi. Rezerve: 12. Căbuz, 23. Vlad – 2. Boboc, 7. Coman, 11. Petre, 13. Grigore, 14. Dragomir, 15. Ghiţă, 16. Nedelcu, 18. Rus, 20. Ciobanu, 22. Olaru

Partida este arbitrată de suedezul Andreas Ekberg, ajutat de compatrioţii săi Mehmet Culum şi Stefan Hallberg. Arbitru de rezervă este Orel Grinfeld (Israel), iar asistenţi video João Pinheiro şi Luis Godinho (ambii din Portugalia).

Înainte de joc, peste 1.000 de fani ai tricolorilor au mers împreună spre stadionul Dino Manuzzi. La partidă sunt prezenţi mii de fani români, care au cântat la unison imnul naţional.

În celălalt meci al grupei, de la ora 22.00, se întâlnesc Franţa şi Croaţia.

Echipa României a debutat cu victorie la competiţia din Italia şi San Marino, scor 4-1, cu naţionala Croaţiei, în timp ce Anglia a pierdut în ultimele minute meciul cu Franţa, scor 1-2.

În ultima etapă, la 24 iunie, vor avea loc meciurile: Franţa – România (Cesena, 22:00), Croaţia – Anglia (San Marino, 22:00).